Chirurgiczna

Funkcjonowanie Poradni Chirurgicznej

Poradnia Chirurgiczna tel: 67 210 98 58

Poradnia chirurgiczna to specjalistyczna jednostka medyczna, której głównym celem jest diagnozowanie, konsultowanie i planowanie leczenia chirurgicznego dla pacjentów, którzy nie wymagają natychmiastowej hospitalizacji.

1. Konsultacje i Diagnostyka:

• Pacjenci są kierowani do poradni chirurgicznej przez lekarzy pierwszego kontaktu lub innych specjalistów w celu konsultacji z chirurgiem.
    • Podczas wizyty, chirurg przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, ocenia dokumentację medyczną oraz wykonuje badanie fizykalne.
    • W razie potrzeby pacjent jest kierowany na dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak USG, RTG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
  2. Planowanie Leczenia:

• Na podstawie wyników badań i konsultacji, chirurg podejmuje decyzję o konieczności interwencji chirurgicznej.
    • Jeśli operacja jest konieczna, pacjent otrzymuje termin zabiegu oraz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przygotowania do operacji i samego przebiegu leczenia.
  3. Opieka Przed i Pooperacyjna:

• Przed planowaną operacją pacjent jest informowany o potencjalnych ryzykach i korzyściach zabiegu, a także oczekiwanych wynikach leczenia.
    • Po operacji pacjent jest regularnie monitorowany w poradni w celu oceny stanu zdrowia, gojenia się ran oraz ewentualnych powikłań.
  4. Edukacja Pacjenta:

• W poradni chirurgicznej duży nacisk kładziony jest na edukację pacjenta. Pacjenci są informowani o swojej chorobie, metodach leczenia oraz sposobach dbania o zdrowie po operacji.
  5. Współpraca z Innymi Specjalistami:

• Chirurdzy w poradni często współpracują z innymi specjalistami, takimi jak anestezjolodzy, radiolodzy czy fizjoterapeuci, aby zapewnić pacjentowi kompleksową opiekę.

Poradnia chirurgiczna pełni kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej, zapewniając pacjentom dostęp do specjalistycznych konsultacji i leczenia chirurgicznego bez konieczności długotrwałej hospitalizacji.